GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Frukostkoppar 12566091
nr 1256 6091
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Frukostkoppar, 4 st, Fiesta, Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
måndag 20 maj 2019
kl 19:19:05
20/5 18:16:08
20 maj
Retro
Läs mer om Retro
Ulla Procopé
Läs mer om Ulla Procopé
Arabia